.
שולי שובלי - מטפלת גוף נפש
קישור לעמוד הבית
אודות שולי שובלי
הבלוג של שולי שובלי
שולי שובלי - תחומי עיסוק
שולי שובלי - ממליצים
שולי שובלי - יצירת קשר

• פסיכותרפיה גופנית

פסיכותרפיה גופנית היא ענף בתוך הפסיכותרפיה המוסיף לטיפול בשיחות התמקדות בגוף המטופל. ההתנסות כוללת ציור, תנועה, משחק תפקידים וכן הלאה, האמורים לסייע למטופל להביע את עולמו הפנימי ואף להעלות רגשות מודחקים אל פני השטח.

לחלק מהתהליכים הנפשיים של האדם יש הקשרים גופניים, ולהיפך. חוויות מן העבר, טראומות אישיות ורגשות עשויים להשפיע על הדפוסים הרגשיים, ההתנהגותיים והגופניים.

הגוף מנסה לעתים לאותת לאדם על רגשותיו דרך תחושות גופניות, כאבים, מיחושים ומחלות. הפסיכותרפיה הגופנית מאפשרת את ההתבוננות, המגע, והקשר עם כל אלה, במטרה למצוא איזון וריפוי פנימי. בשיטה זו המטופל מביע את עצמו באופן פעיל ויצירתי, וההתנסות החווייתית שלו בטיפול נועדה לתת לו תחושת שליטה ומסוגלות שבאמצעותה נועדה להשתפר התמודדותו עם קשייו.

הגישה פותחה על ידי וילהלם רייך, תלמידו של זיגמונד פרויד, ששם לב כי בזמן טיפוליו של פרויד מגיב גופו של המטופל במקביל ובהתאם להתרחשויות הרגשיות והמחשבתיות תוך כדי השיחות. בטיפוליו היה רייך בין הראשונים שהתייחסו לתהליכים נפשיים וגופניים במקביל. תלמידו, אלכסנדר לואן, פיתח את תורתו לזרם טיפולי בשם ביואנרגיה. עבודתם של רייך, לואן ותלמידיהם, שהתקיימה בעיקר בארצות הברית, אופיינה בהתמקדות בעבודה חזקה על הגוף והדפוסים הגופניים, ובהסרת חסימות.

הנחת היסוד היא שהגוף זוכר הכל. הגוף זוכר את כל מה שעברנו מרגע היוולדנו ועד לעצם היום הזה. הטראומות שאנחנו חווים במהלך חיינו נצברים בגוף ככיווצים או כפצעים פתוחים, והם אלו שמנהלים אותנו במהלך חיינו.
הפסיכותרפיה הגופנית היא שיטה פרקטית ויעילה למציאת כיווצים אלו, להבנת הסיבות שגרמו לנו לכיווצים הללו ולהבאת המטופל לריפוי מלא באמצעות הכלים של השיטה.
ברגע שנשחרר כיווצים פנימיים אלו מהגוף, נוכל להתנהל בצורה יותר זורמת, רגועה ומאוזנת.

הפסיכותרפיה הגופנית עובדת ומרפה את שורש הבעיה, ולא רק את הסימפטום, ולאחר תהליך ריפוי קצר ניתן לחיות חיים מלאים, מאושרים ואנרגטים.
 

מה יקרה לכם לאחר התהליך הטיפולי :

  • תבינו את סיפור חייכם ואת הסיבות לדרך התנהלותכם
  • תהיו יותר מודעים לדברים המפעילים אתכם
  • תלמדו איך לזהות את הפצעים שלכם, לרפא אותם ולהפוך אותם לצלקות
  • תלמדו לקחת מרווח נשימה ולהגיב בפרופורציה
  • תהיו הרבה פחות ביקורתיים ושיפוטיים כלפי עצמכם
  • תבינו שאתם לא אשמים ולא תיקחו עלכם אשמה
  • תבינו שמי שאתם וכמו שאתם זה הכי טוב שיש
  • תלמדו להעריך את עצמכם, לאהוב ולקבל אתכם בדיוק כמו שאתם