.
שולי שובלי - מטפלת גוף נפש
קישור לעמוד הבית
אודות שולי שובלי
הבלוג של שולי שובלי
שולי שובלי - תחומי עיסוק
שולי שובלי - ממליצים
שולי שובלי - יצירת קשר

• שחרור מפחדים

אנחנו נולדים גרעין שלם ומושלם, ועם השנים אנחנו מתעטפים באמונות, תבניות ודפוסי התנהגות בצורה הישרדותית. אין לנו ברירה אחרת .

כתינוקות וילדים רכים בשנים אנחנו צריכים לשרוד את העולם של המבוגרים ובגלל זה מספחים לעצמנו אמונות, תבניות חשיבה ודפוסי התנהגות שחלקם ממש ניתנים לנו ברמזים לתת מודע. 

האמונות, התבניות ודפוסי ההתנהגות הנם מנגנוני הגנה ששומרים עלינו בתור ילדים ועוזרים לנו לשרוד את עולם המבוגרים. אילולא לקחנו אותם אלינו, יתכן שחיינו היו הרבה יותר קשים ואומללים. אנו רוכשים אותם מתוך היותנו חסרי אונים אל מול עולם המבוגרים. נוצר פער מאד גדול בין איך שאנו רואים את עצמנו לבין איך שהמבוגרים משקפים לנו אותנו. הקושי שלנו בתור ילדים הוא להכיל פער זה על כל רגשותיו ולכן סיפוח האמונות, התבניות ודפוסי ההתנהגות עוזרים לנו בחיינו הראשונים.

מתחת לכל אמונה, תבנית או דפוס התנהגות יושב פחד מאד גדול, שהוא הכיווץ או הפצע שנוצר לנו בתוך הגוף. ומתחתיו יושבים רגשות קשים שהדחקתי כמו: כעס, עצב ותסכול. מנגנון ההדחקה הנו מנגנון הגנה, שעוזר לנו ושומר עלינו כילדים.

האם קרה לכם שהגבתם בצורה לא פרופורציונלית למשהו שנאמר לכם ?
שלאחר יום יומיים, לא הבנתם איך זה שהתפרצתם כך ?
האם קרה לכם שמישהו אמר משהו שגרם לכם להתפוצץ מבפנים ?

כאשר אנו מתבגרים ועוברים כמה דברים בחיינו, יש לנו את היכולת לבדוק את האמונות, התבניות ודפוסי ההתנהגות שרכשנו, ולבדוק האם הם משרתי אותנו היום בחיינו. לעיתים קרובות נגלה שמה שרכשנו בילדותנו לא משרת אותנו בבגרותנו ואף מפריע לנו ומעכב את התפתחותנו והצלחתנו בחיים.

כל הטראומות, הכיווצים או הפצעים הפתוחים שנוצרו לנו בילדותנו, וכשאני אומרת טראומה, אני לא מתכוונת חס וחלילה, להתעללות. טראומה יכולה להיות תינוק בן חודשיים, שבוכה 10 דקות ואף אחד לא ניגש אליו, מנהלות אותנו בהיותנו בוגרים ומשפיעות מאד על חיינו.

כל שעלינו לעשות הוא לזהות פצעים פתוחים אלו ולרפא אותם. פצעים אלו נמצאים לנו פיזית בגוף, והולכים אתנו בלי שאנו ערים להם, וכאשר משהו קורה בעולם החיצוני שלוחץ על הפצע - זהו הטריגר שמפעיל אותנו  מיד. הביטוי של זה הוא צרחה. לפעמים צרחה אמיתית ולפעמים פעולה שאין לנו שליטה עליה. כי כשלוחצים לי על פצע פתוח זה כואב. 

המטרה שלנו היא לראות איך אפשר להפוך פצעים פתוחים אלו לצלקות. 
פצע - כשהוא מגליד ונרפא, נותרת צלקת אבל הצלקת עצמה לא כואבת יותר וכך גם לא מפעילה אותנו יותר.